Bloomsday
Stopwatch
Contest
Course map
Starting lines
History
News
Keepsake
2001 results

Site map
Help
About S-R.com
Contact us

Spokane.net




















Sunday, May 5, 2002

Top finishers
Select a link below to view the top finishers for each division listed

Open Men
Place/Name Hometown/Country Time Prize
1. James Koskei Kenya 34:25 $7,000
2. John Itati Kenya 34:26 4,500
3. Dominic Kirui Kenya 35:21 3,000
4. Reuben Cheruiyot Kenya 35:26 2,500
5. Shaun Creighton Australia 35:29 1,800
6. Simon Sawe Kenya 35:34 1,350
7. Kibet Cherop Kenya 35:52 1,000
8. Eric Tollefson Tacoma, WA 35:52 1,800-w*
9. Andrew Letherby Australia 35:54 700
10. Peter De La Cerda Alamosa, CO 35:56 1,200*
11. Patrick Kaage Kenya 36:29 500
12. Sammy Ng'eno Kenya 36:34 400
13. Nick Rogers Eugene, OR 36:41 600*
14. Paul Mwangi Kenya 36:50 250
15. Nolan Lien Pocatello, ID 37:31 400*
16. Simon Karori Kenya 37:36 1,000-m
17. Miguel Galeana Olympia, WA 37:41 1,000-w
18. Mitsunori Hirayama Japan 38:00 --
19. Aaron Davis Eugene, OR 38:01 --
20. Eddy Hellebuyck Albuquerque, NM 38:32 800-m
21. David Martin Seattle, WA 38:34 750-w
22. Corey Brantley Spokane, WA 38:37 500-w
23. Mark Werner Boulder, CO 38:52 --
24. Chris Charles Seattle, WA 38:56 250-w
25. Brett Winegar Kalispel, MT 39:11 --
---. Graeme Fell Canada 39:23 600-m
---. Jon Sinclair Ft. Collins, CO 40:04 400-m
---. Mark Brady Spokane, WA 41:00 200-m

*Includes U.S. citizen bonus
w-Washington state resident
m-Masters runner
Open Women
Place/Name Hometown/Country Time Prize
1. Colleen De Reuck Boulder, CO 38:53 $14,000*
2. Teresa Wanjiku Kenya 40:17 4,500
3. Natalie Davey Ireland 40:24 3,000
4. Sylvia Mosqueda Los Angeles, CA 40:27 5,000*
5. Gladys Asiba Kenya 41:16 1,800
6. Naomi Wangui Kenya 41:22 1,350
7. Kayoko Obata Japan 41:48 1,000
8. Dorota Gruca Poland 42:14 900
9. Lyubov Kremleva Russia 42:16 1,000-m
10. Deeja Youngquist Albuquerque, NM 42:24 1,400*
11. Nicole Hunt Deer Lodge, MT 42:37 1,200*
12. Ichiyo Naganuma Japan 42:57 500
13. Liz Wilson Eugene, OR 43:01 800*
14. Shelley Smathers Fife, WA 43:22 1,000-w
15. Kari McKay Spokane, WA 43:41 750-w
16. Janet Collar Nine Mile, WA 44:47 600-w*
17. Heather McLaughlin Spokane, WA 45:19 500-w
18. Kim Jones Ft. Collins, CO 45:24 800-m
19. Tatiana Titova Russia 45:45 250
20. Christine Brighton Walnut Creek, CA 46:14 200
21. Jane Valentine Hewett Juliaetta, ID 46:20 --
22. Kimball Bender Seattle, WA 46:31 600-m,w
23. Mary Thane Missoula, MT 46:46 --
24. Sandra Yaworski Canada 46:58 400-m
25. Jennifer Teppo Vancouver, WA 47:28 250-w

*Includes U.S. citizen bonus
w-Washington state resident
m-Masters runner

Men's wheelchair
Place/Name Age Time Prize Hometown/Country
1 Saul Mendosa 35 25:24 $2,000 Wimberley, Texas
2 Aaron Gordian 38 26:56 1,500 Mexico City, Mexico
3 Krige Schabort 37 27:16 1,000 Cedertown, Ga.
4 Kelly Smith 36 29:04 700 Vancouver, B.C.
5 Jacob Heilveil 32 29:38 500 Bothell, Wash.
6 Jeff Adamsl   29:50 400 Toronto, Ontario
7 Tyler Byers 19 32:05 250 Tucson, Ariz.
8 Eric Kaiser   34:49 150 Santa Barbara, Calif.

 

Women's wheelchair
Place/Name Hometown/Country Time Prize
1 Ariadne Hernandez 36 36:06 $2,000 Puebla, Mexico
2 Chantal Petitclerc   38:03 1,000 Montreal, Quebec
3 Jennifer Goeckel 20 40:47 600 Lynnwood, Wash.

Masters wheelchair
Place/Name Age Time Prize Hometown/Country
1 Scott Parson 42 31:24 $400 San Jose, Calif.
2 Steve Ellefson 47 33:33 300 Calgary, Alberta
3 Grant Berthiaume   37:13 200 Tucson, Ariz.
4 Jerry Martin 54 37:19 100 Greenacres, Wash.

Quad T-1 wheelchair
Place/Name Age Time Prize Hometown/Country
1 Jimbo Boyd 43 1:41:19   Snellville, Ga.



Quad T-2 wheelchair
Place/Name Age Time Prize Hometown/Country
1 Clayton Gerein 37 38:17 $2,000 Pilot Butte, Saskatchewan
2 Paul Nitz   42:03 1,300 Avon, Conn.
3 Rick Reelie   44:02 700 Saskatoon, Saskatchewan
4 Allan Chartrand   47:29 300 Edmonton, Alberta

Back to Top